BMW F36 420i xDrive, czyli atrakcyjne GranCoupe na modyfikacjach w Mobile Coders :).

Zakres prac:
- Modyfikacja silnika Stage 1
Moc
184 KM -> 240 Km
Moment obrotowy
290 Nm -> 400 Nm
- Modyfikacja skrzyni biegów ZF 8HP Stage 1

- Kodowanie dodatkowych funkcji
- Aktywacja Carplay w nawigacji Business

Michał poprosił nas o kilka zmian w swoim pięknym i dosyć świeżym BMW F36, czyli serii 4 LCI :). Samochód z końca 2019 roku w stanie doskonałym wymagał kilku poprawek :).

Oprogramowanie sterowników całego pojazdu było stosunkowo aktualne i nie wymagało poprawy, jednak inne usługi były wręcz konieczne do zaimplementowania :).

Po pierwsze silnik, tutaj pracuje jednostka B48 o mocno ograniczonej mocy. 184 KM z silnika 2.0 to żaden wyczyn, dlatego dodanie mu kilkudziesięciu dodatkowych "arabów" decydowanie poprawia charakterystykę i umila podróż :).
Po naszym zabiegu samochód może się pochwalić parametrami 430i, co jest szczególnie fajne, bo zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na bardzo dobre wakacje w ciepłych krajach ;).

Tutaj poziom 240-250 KM uzyskuje się naprawdę bez żadnych problemów, choć my celujemy raczej w te niższe wartości ponieważ ponad wszystko cenimy sobie bezpieczeństwo naszych klientów. Jesteśmy zdania, że lepiej ciut mniej, ale dobrze i bezpiecznie, niż "popisywanie" się kto da więcej.
Pamiętajcie, że zawsze można więcej, ale nie zachęcamy, nie zalecamy. Samochód do codziennej jazdy, tzw. "daily" powinno być przede wszystkim bezawaryjne, a po drugie tak mocne jak pozwala na to osprzęt i ani grama więcej :).

Nie ma co ukrywać, że przypadku tego egzemplarza jest się czym chwalić.
Przesiadając się ze 184 KM na 240 KM zauważamy znaczną poprawę dynamiki oraz kultury osiągania wysokich obrotów.
Samochód w końcu przestaje wyć jak zarzynane bydło, a po prostu osiąga granicę swoich najwyższych obrotów i błyskawicznie następuje zmiana biegu.
To coś czego na serii najbardziej brakuje klientom użytkującym BMW z tymi silnikami.

Drugą sprawą związaną z super odczuciami jazdy to skrzynia biegów. Każdy zaznajomiony z technologiami fan BMW wie, że skrzynie ZF 8HP to jedne z najlepszych na świecie, jak nie najlepsze :). Pomimo, że jednosprzęgłowe to biegi zmieniają błyskawicznie i bardzo płynnie.

Naszym zadaniem, w parze z silnikiem, było przyspieszenie działania skrzyni tak, by zmiany odbywały się jeszcze szybciej. Jednak głównym założeniem, celem, przy pracy ze skrzynią biegów jest pozbycie się opóźnień w momencie wduszenia pedału przyspieszenia.
W normalnych warunkach, ze względów na ekologię i kilka innych przyczyn, reakcja na redukcję biegu bywa różna. Nie zawsze zadowala ona klientów. Skrzynia reaguje trochę ospale jak na swoje możliwości.
Po zmianie mapy i strojeniu Stage 1 ten efekt jest niemalże całkowicie wyeliminowany. Oznacza to, że skrzynia zaczyna słuchać naszej prawej stopy tak jak byśmy tego oczekiwali.

Dojeżdżamy do ronda, szybsze zrzucenie biegu, gaz i od razu jedziemy, a nie ospale wleczemy ;).

Nie myślcie też, że skrzynia będzie cały czas trzymać wysokie obroty, jak np. w trybie SPORT, nie nie, tak się nie dzieje. Zachowuje się naturalnie, ale tak zwinnie jak sportowiec, jak lekkoatleta :).

Z dodatkowych opcji jakie zakodowaliśmy w samochodzie Michała były:
- dezaktywacja start-stop
- cyfrowy licznik prędkości
- logo startowe M
- temperatura opon na wyświetlaczu iDrive
- skrócony czas reakcji składania lusterek
- klapa zamykana z przycisku wewnątrz auta i pilota

Na samym końcu aktywowaliśmy usługę Carplay, która pozwala nam na obsługę telefonów z Jabłuszkiem bezprzewodowo na monitorze nawigacji :).

Całość prac zajęła nam 3h i przeszła w miłej atmosferze :).

Bardzo dziękujemy Michałowi za skorzystanie z naszych usług i za zaufanie :).

Pozdrawiamy serdecznie i miłej eksploatacji tego pieknego GranCoupe :).

#MobileCoders #bmwkodowanie #chiptuning #chiptuningZF #carplay #bmw #zf8hp
Przeczytaj na